Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

Porų konsultavimas ir mediacija

Porų psichoterapija turi panašumų su šeimos psichoterapija, tačiau porų konsultacijose ar psichoterapijoje daugiau gilinamasi į dviejų žmonių tarpusavio ryšius ir santykius. Kaip ir šeimos psichoterapijoje, čia taip pat neieškoma individualių priežasčių, bet tikima, kad visos psichologinės permainos ir psichologinės problemos veikia tiek individualiai (asmenų elgesį, emocijas, konfliktus, mąstymo procesą), tiek tarpasmeninius ryšius.

Kuo naudinga porų psichoterapija?

Psichoterapijos procese gilinamasi į esamus poros santykių sunkumus, kurie apima tiek asmeninius simptomus ir problemas, tiek tarpusavio konfliktus. Pavyzdžiui, nuolatiniai ginčai su partneriu gali kelti liūdesį, pyktį arba nerimą (dažniausiai kyla visi trys jausmai) arba, jeigu vienam iš sutuoktinių sunku valdyti emocijas, tai jis nuolat randa argumentų ir kelia ginčus.

Poros psichoterapijos tikslas – pasiekti aukštesnį pasitenkinimo laipsnį poros tarpusavio santykiuose. Psichoterapeutas, turintis specifinių profesinių žinių, yra trečioji objektyvi šalis, kuri išklauso abi puses, padeda abiems partneriams išsakyti savo mintis ir jausmus, atspindi ir paaiškina problemų priežastis, suteikia reikiamos informacijos. Taip pat padeda atrasti naujas perspektyvas santykiuose, kurios motyvuoja keisti elgesį ar nuostatas, pamatyti, kad partneriai yra labai prisirišę ir emociškai vienas nuo kito priklausomi, panašiai kaip kūdikiai prie tėvų, reikalaujantys vienas iš kito globos, nuraminimo ir priežiūros. Permainos santykiuose gali būti įvairios, pavyzdžiui, kitoks bendravimo stilius ar psichologinių problemų išsprendimas, realių lūkesčių vienas kito atžvilgiu kėlimas. Porų psichoterapija apima ir mokymą, kaip efektyviai bendrauti ir kaip išklausyti vienas kitą. Poros mokosi vengti tarpusavio konkurencijos ir varžymosi su kitais, atrasti bendrų tikslų gyvenime, gebėti dalintis atsakomybe tarpusavio santykiuose, reikšti vienas kitam palankius jausmus ir išsakyti tai, kas nepatinka. Apibendrinant galima pasakyti, kad poros mokosi kurti naujus, emociškai malonius santykius ir saugesnį prisirišimą vienas prie kito.

Susitikimai dažniausiai vyksta dalyvaujant abiems partneriams, tačiau galimi ir individualūs, kai tai naudinga abiems. Vienas iš didžiausių iššūkių poros psichoterapijoje yra savo reakcijų į partnerio elgesį keitimas. Kiti sunkumai terapijos procese gali būti ginčytinų ar gėdingų įvykių aptarimas bei kruopščiai saugomų paslapčių atskleidimas. Kartais tai pareikalauja laiko.

Trumpalaikis konsultavimas apima 1-3 susitikimus, tuo tarpu psichoterapija trunka nuo 12 iki 24 susitikimų. Trumpalaikis konsultavimas tinka konfliktų sprendimų bei naujų alternatyvų paieškai ir kasdienių poros gyvenimo iššūkių įveikimo mokymuisi. Ilgalaikėje porų psichoterapijoje gilinamasi į poros santykių istoriją, kurioje koncentruojamasi į partnerių jausmus, priklausomybės ir autonomijos santykį bei permainų juose siekimą.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.