Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

Vaiko emocinių kompetencijų ugdymas

Emocijos ir emociniai gebėjimai pradeda vystytis kartu su žmogaus atėjimu į šį pasaulį. Esant normaliai raidai ikimokyklinio amžiaus vaikai jau geba atpažinti kitų žmonių pagrindines emocijas, toliau vystosi gebėjimas atpažinti ir sudėtines emocijas, reguliuoti savo emocines reakcijas. Vaiko emocinės kompetencijos vystymuisi ypatingos reikšmės turi bendravimas šeimoje, tarpusavio santykių kokybė, saugi ir palaikanti aplinka.

Mokslininkai nustatė, kad vaikai stokojantys emocinės kompetencijos pasižymi prastesne akademine adaptacija (blogiau mokosi, praleidinėja pamokas). Šie vaikai patiria sunkumų atpažįstant bendraamžių ir valdant savo emocijas, o tai juos skatina elgtis agresyviai. Kaip šios problemos sprendimą VšĮ Šeimos santykių instituto specialistai sukūrė netradicinio mokymo modelį VEIK (Vaikų Emocinės Išraiškos Kontrolė), kuris yra paremtas ilgamete jų patirtimi, įvairiais psichologijos teoriniais modeliais, iš Norvegijos specialistų perimtu ART (Aggression Replacement Trainings) metodu.

VEIK modelis gali:

  • Padėti vaikams suprasti, kad yra ryšys tarp minčių, jausmų ir elgesio;
  • mokyti vaikus stebėti savo emocines būsenas, atpažinti ir įvardinti jausmus, fiziologinius jausmų signalus;
  • stiprinti savitvardą ir impulsų kontrolę, parodant būdus, kaip galima nukreipti impulsyvų elgesį socialiai priimtina linkme;
  • mokyti laikytis ribų;
  • ugdyti atsparumą stresui;
  • lavinti gebėjimą suprasti kitus žmones, mokyti atjausti (tam reikia išmokti klausytis kitų);
  • keisti nepriimtiną elgesį tinkamu;
  • ugdyti moralinę atsakomybę;
  • mokyti ieškoti tinkamų problemų sprendimų.

2010 - 2012 m. VšĮ Šeimos santykių institutas vykdė ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, kuriuo metu įdiegė netradicinį ugdymo modelį (VEIK), stiprinantį mokinių esmines kompetencijas, 10-yje Lietuvos mokyklų.

VEIK programa yra taikoma įvairiuose įstaigos vykdomuose projektuose, skirtuose darbui su vaikais. Institutas taip pat organizuoja mokamas VEIK grupes vaikams (apie renkamas VEIK grupes galite teirautis telefonu 8 37 750935 arba el. paštu pagalba@ssinstitut.lt). 

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.