Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

Psichologo konsultavimas

Psichologas panaudodamas specialius testus, tiria įvairius psichikos procesus: dėmesį, atmintį, intelektinius gebėjimus, mąstymą, asmenybės bruožus, tokius kaip, intraversija, esktraversija, savęs vertinimas, sugebėjimas užmegzti ir išlaikyti santykius ir t.t. Taip pat padeda spręsti problemas iškilusias tarpasmeniniuose santykiuose, darbe ar šeimoje.

Suaugusiųjų psichologinis konsultavimas skirtas žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus jų gyvenimo esamose situacijose bei išmokti savarankiškai tvarkytis su panašiomis problemomis ateityje. Psichologinis konsultavimas gali būti taikomas klientui išsakant tokio pobūdžio nusiskundimus, kaip baimę, nerimą dėl ateities įvykių, taip pat skundžiantis atsiradusiais sutrikimais tarpusavio santykiuose kasdienėje aplinkoje (santykiuose su sutuoktiniu, su vaikais, santykiuose darbe) ir su tuo susijusiomis emocijomis: padidėjusiais nerimu, baime, liūdesiu, pykčiu, netekties išgyvenimais. Taip pat kuomet atsiranda stiprūs šių emocijų pasireiškimai elgesyje: baimės reakcijos, pykčio reakcijos, psichosomatiniai sutrikimai, seksualinės problemos.

Psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos, nes jo pagalba nesiekiama struktūriškai pertvarkyti asmenybės, o daugiau orientuojamasi į situacines problemas ir klientui padedama ieškoti konstruktyvių sprendimų.

Psichologas su klientu susitinka nuo kelių iki keliolikos kartų. Susitikimų tikslas: sužinoti apie klientą ir įvairių konsultavimo būdų pagalba skatinti jį analizuoti, tyrinėti save, mokytis naujai elgtis.

Psichologinis konsultavimas apima: problemos tyrimą, jos apibrėžimą, problemos sprendimų ieškojimą, jų vertinimą ir pritaikymo galimybes, galimybių realizavimą ir iškeltų tikslų pasiekimo įvertinimą. Pagrindinis vaidmuo visose stadijose atitenka klientui, konsultantas padeda visą procesą palaikyti ir struktūruoti. Efektyvus konsultavimas - tai procesas atliekamas kartu su klientu, bet ne klientui.

Konsultavimas vyksta atskirame kabinete, konsultantui ir klientui sėdint vienam prieš kitą, konsultacijos trukmė 45-50 min. Konsultavimo pradžioje nustatomas susitikimų dažnumas (1-2 kartus per savaitę).

Dažniausiai naudojami konsultavimo būdai: klausimų uždavimas, padrąsinimas ir palaikymas, jausmų atspindėjimas ir apibendrinimas, tylos pauzės, informacijos teikimas, interpretavimas, konfrontacija.

Psichologinio konsultavimo metu konsultantas įsipareigoja klientui laikytis konfidencialumo (jis gali būti ribojamas įstatymais) taisyklės ir draudimo palaikyti kitokius nei profesinius santykius su savo klientais.

Vaikų psichologinis konsultavimas turi panašumų ir skirtumų nuo suaugusiųjų psichologinio konsultavimo. Pagalbos dažniausiai ieško vaiko tėvai, o ne pats vaikas. Tėvų išsakomi skundai: „agresyvus“; „mušasi“; „neklauso tėvų nurodymų ir prašymų“; „konfliktuoja mokykloje ir namuose“; „yra labai nedrąsus“; „nekalba su kitais žmonėmis, išskyrus šeimos narius“; „dažnai verkia“; „nemoka bendrauti su bendraamžiais“; „yra atstumtas klasėje“; „šlapinasi į lovą“; „labai išrankus maistui“; „bijo vienas eiti į mokyklą, nors pagal amžių jau galėtų“ ir t.t. Pirmos konsultacijos metu psichologas bendrauja ir su vaiku, ir su tėvais. Kitos konsultacijos paprastai būna skiriamos vaikui. Konsultacijos trukmė 45 min. Jos metu, priklausomai nuo vaiko amžiaus, dalį laiko konsultantas skiria pokalbiui su vaiku: 5-7m. – 10-15 min., 7-10 m. - 20 min., virš 12m. amžiaus – 45 min. Likęs laikas skiriamas žaidimui, piešimui ar kitai veiklai, kuri pagal vaiko amžių yra vyraujanti. Vaiko žaidimas atskleidžia vaiko vidinius išgyvenimus ir leidžia konsultantui suprasti vaiko vidinius konfliktus. Vaikų psichologinio konsultavimo metu psichologas naudoja tokius pat konsultavimo būdus, kaip ir suaugusiųjų konsultavime, tik išsireikšdamas vaikui suprantama kalba. Konsultantas palaiko ir struktūruoja procesą. Proceso metu pasiektus tikslus aptaria ir įvertina kartu su tėvais. Toks psichologinis konsultavimas tuo efektyvesnis, kuo anksčiau, atsiradus sutrikimui, tėvai kreipiasi į konsultantus.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.