Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

2015-06-27. Įspūdžiais dalinasi Vilniaus mokymų grupių dalyviai

   2015 m. vasario-birželio mėnesiais Vilniuje vyko 10 dienų mokymai vaikų dienos centrų (VDC), atvirų jaunimo centrų (AJC) ir atvirų jaunimo erdvių (AJE) darbuotojams bei savanoriams. Darbas su vaikais ir jaunimu yra kupinas emocinės įtampos, kelia įvairiausių jausmų ir iššūkių specialistams. Dirbantiems su vaikais ir jaunimu reikia specializuoto pasirengimo, padedančio praplėsti jų profesines galimybes.

   Vilniaus apskrityje viso dalyvavo daugiau nei 60 dalyvių iš Vilniaus, Elektrėnų, Molėtų, Švenčionių, Švenčionėlių, Šalčininkų ir Trakų. Praėjus dviem mėnesiams po mokymų, darbuotojos iš Švenčionių, Švenčionėlių, Molėtų dalinosi įspūdžiais iš mokymų ir kaip sekasi taikyti įgytas žinias savo darbe.

   Darbuotojos minėjo, kad viena iš aktualiausių temų buvo vaikų ir jaunimo raidos ypatumai, ypač paauglystės laikotarpis. Švenčionių viešojoje bibliotekoje dirbanti Laima Strakšienė teigė, kad dirba daugiausiai su paaugliais, kurie dažnai nepajėgūs valdyti stiprių jausmų, nuolat nori patirti kažką naujo, linkę rizikuoti ir išbandyti ribas, todėl jai ši tema buvo itin aktuali. ,,Supratau, kad paauglys yra asmuo, turintis norų, išgyvenimų ir jausmų, kuriuos svarbu priimti. Reikia stengtis suprasti paauglį, jo nežeminti – elgtis kaip su lygiaverčiu žmogumi“ - teigė L. Strakšienė.

   Molėtų viešojoje bibliotekoje su vaikais ir jaunimu dirbančiai Janinai Vyšniauskienei buvo nauja, jog drausminant vaiką ar paauglį, reikia atsižvelgti į jo individualias savybes ir situaciją, svarbu su  jais kalbėtis ir ,,prieiti“ prie jų kitokiu būdu“- teigė darbuotoja. J. Vyšniauskienę šios žinios paskatino skirti daugiau laiko bendradarbiavimui su jaunuoliais, lankančiais atvirą jaunimo erdvę.

   Rusnė Jankoskienė, dirbanti neseniai įsikūrusioje atviroje jaunimo erdvėje Trakų rajone, sakė, kad jai labiausiai naudingos buvo žinios apie atvirą ir komandinį darbą su jaunimu. Jai buvo artimas mokymų programos lektorių požiūris į darbą su jaunimu - į jaunuolį žvelgiama ne kaip į problemų šaltinį, bet kaip į pajėgų ir turintį stiprybių asmenį. Darbuotoja džiaugiasi, kad mokymų metu įgijo naujų darbo metodų, padedančių motyvuoti jaunimą aktyviai veiklai bendruomenėje, o kolegoms stiprinti apibusį bendradarbiavimą.  

   Oksanai Teilans iš Švenčionių socialinių paslaugų vaikų dienos centro „Šaltinėlis“ labiausiai įsiminė temos apie stiprių jausmų atpažinimą ir valdymą. Darbuotoja teigė įgijusi žinių ir praktiškai išbandė atpažinti pyktį, pastebėti skirtingas pykčio formas ir išmoko pykčio valdymo metodų. Mokymų metu sužinojo, kad pykčio įvardijimas yra sveikiausias būdas jį valdyti. Šią įgytą patirtį pradėjusi taikyti su vaikais darbuotoja pastebėjo, kad vaikai noriai mokosi ir taiko šiuos įgūdžius, pavyzdžiui, supykęs ant ko nors vaikas, dabar dažniau sugeba pasakyti žodžiais, kad pyksta ant to asmens, bet nestumdo jo, nemėto daiktų ir neišvadina negražiais žodžiais. Darbuotoją džiugina, kad šis metodas padeda mažinti agresyvaus elgesio apraiškas jų dienos centre.  

   Mokymuose dalyvavo vaikų ir jaunimo centrų/erdvių darbuotojai iš skirtingų miestų ir įvairių įstaigų. J. Vyšniauskienė pažymėjo, kad mokymai buvo galimybė susipažinti su kitose miestuose ir įstaigose dirbančiais darbuotojais bei pasidalinti gerąją patirtimi. Atvejų aptarimai, supervizijos ir pasidalinimas gerąją patirtimi suteikė darbuotojoms praktinių žinių.

   Visos trys dalyvės pažymėjo, kad mokymai keitė ir jų požiūrį į darbą su vaikais ir jaunimu – pagalbos procese turi dalyvauti ne tik vaikai ir jaunuoliai, bet ir jų šeimos. Tėvų motyvavimas, gebėjimas užmegzti su jais bendradarbiaujantį santykį yra sudėtingas, tačiau būtinas procesas teikiant pagalbą vaikams ir jaunimui.

   Mokymai Vilniaus apskrityje yra VšĮ Šeimos santykių instituto vykdomo projekto „Vaikų dienos centrų, vaikų dienos centrų su atviromis jaunimo erdvėmis, atvirų jaunimo centrų darbuotojų ir savanorių kompetencijų kėlimas“ dalis. Tai pirmieji mokymai Lietuvoje, kurių metu kvalifikaciją kelia VDC, AJE ir AJC darbuotojai ir savanoriai visose Lietuvos apskrityse. Projektą remia Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 periodo programa LT05 „Rizikos grupės vaikai ir jaunimas“ Lietuvoje.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.