Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Naujienos

„Apie tyrimais pagrįstų metodų efektyvumą dirbant su šeima"

Dirbant su vaikais, jaunimu ir šeimomis ypač svarbus specialisto tikėjimas taikomais prevencijos ir intervencijos metodais. Specialistai ieško būdų, kaip įvertinti ir pagrįsti darbo su šeima efektyvumą. Ar kiekviena specialisto taikoma intervencija į šeimos gyvenimą yra veiksminga?

2016 m. kovo 3-5 dieną Šeimos santykių institute vyko diskusija „Apie tyrimais pagrįstų metodų efektyvumą dirbant su šeima“. Diskusiją vedė dr. Rolf Sundet iš Norvegijos (Buskerus & Vestfold koledžo Drammen dėstytojas; Drammen ligoninės, Vaikų ir paauglių psichikos sveikatos, Šeimos skyriaus klinikinis psichologas, šeimos psichoterapeutas). Susitikime dalyvavo Šeimos santykių instituto ir kitų institucijų, dirbančių su vaikais ir šeimomis, darbuotojai. Šios veiklos įgyvendinamas finansuotas Europos Ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Rizikos grupės vaikai ir jaunimas“ dvišalio fondo veiklos lėšomis.

Šiuo metu Lietuvoje nėra įprasta specialistams, dirbantiems su šeimomis, vertinti savo darbo efektyvumą, gaunant atgalinį ryšį (sisteminant duomenis) iš klientų. Lektorius supažindino su vertinimo skalėmis, kaip vienu iš efektyvaus konsultavimo aspektų. Klientų atgalinis ryšys, jų reakcijos apie gaunamas paslaugas ir konsultavimo procesą yra svarbios stebint ir koreguojant savo pačių, kaip specialistų darbą, taip geriau prisitaikant prie kliento poreikių.

Susitikimo metu svečias pristatė „Į šeimą orientuotos praktikos“ modelį, kuriuo siekiama ne išspręsti problemą, bet ir atkreipti dėmesį į šeimos stipriąsias puses, galimybių ir išteklių paieškas, stiprinant šeimos narius pačius spręsti savo sunkumus. Taip pat dr. Rolf Sundet pristatė naratyvinės terapijos principus ir idėjas, dalyviai praktiškai išbandė atkūrimo pokalbių ir eksternalizacijos interviu technikas. Šios technikos padeda sukurti ryšį su klientu, padeda atskirti kliento sunkumą nuo asmens ir į tą sunkumą pažvelgti kitaip, atsiranda naujos galimybės veikti ir spręsti sunkumą, sumažėja nesėkmės ir kaltės jausmai. Specifiniai klausimai, užduodami klientui, padeda geriau jį suprasti ir skatina patį galvoti apie savo sunkumus. Tai stiprina klientų autonomiškumą ir asmeninių pasiekimų jausmą, iš naujo patikėjimą savo jėgomis, kad „aš pats, su nedidele pagalba, galiu įveikti sunkumus“.

Diskusijos metu lektorius akcentavo komandinio ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą, siekiant visapusiškai ir efektyviai padėti sunkumus patiriančiai šeimai.

Lietuvos ir Norvegijos specialistų pasidalinimas gerąja patirtimi, kaip geriau suprasti vaikų, jaunuolių ir jų šeimų kintantį socialinį, daugiakultūrinį kontekstą bei pagalbos organizavimo būdus, sustiprino užsimezgusius tarpusavio bendradarbiavimo ryšius ir sudarė sąlygas numatyti, apsvarstyti ir padiskutuoti apie galimas ateities bendradarbiavimo strategijas. 

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.