Image Alt

Šeimos Santykių Institutas

  /  Naujienos   /  Psichologo / psichoterapeuto konsultacijos nuotoliniu būdu

Psichologo / psichoterapeuto konsultacijos nuotoliniu būdu

Psichologė Eglė Kalinauskienė

 

Į psichologą ar psichoterapeutą kreipiasi asmenys dėl padidėjusio nerimo, liūdesio, ar pykčio, pasikartojančių panikos priepuolių, dažnų konfliktų, vienišumo bei kitų psichologinių, bendravimo ir / ar elgesio sunkumų. Pasaulyje plintant virusui ir esant karantinui visiems tenka prisitaikyti prie naujos kasdienybės, darbo rutinos, naujų laisvalaikio leidimo būdų. Toks gyvenimo pokytis paveikia ne tik fizinį, bet ir psichologinį mūsų prisitaikymą. Susidūrus su grėsmėmis bei pokyčiais gali iškilti nauji arba sustiprėti buvę sunkumai, todėl itin svarbu nelikti vieniems ir kreiptis pagalbos. Įprastai psichologo ar psichoterapeuto pagalba teikiama bendraujant tiesiogiai, tačiau šiuo karantino laikotarpiu reikiamos pagalbos galima sulaukti nuotoliniu būdu.

Konsultacijos nuotoliniu būdu gali būti nauja patirtis, kelianti įvairių dvejonių ir klausimų, todėl kviečiame daugiau sužinoti apie psichologo / psichoterapeuto konsultacijas nuotoliniu būdu.

Kas yra psichologo / psichoterapeuto konsultacija nuotoliniu būdu?

Psichologo / psichoterapeuto konsultacija nuotoliniu būdu yra psichologo ir / ar psichoterapeuto išsilavinimą turinčio specialisto teikiama pagalba nesant tiesioginio fizinio kontakto. Tokia konsultacija gali būti teikiama video ar telefono skambučiais, elektroniniais laiškais. Dažniausiai psichologo konsultacijos nuotoliniu būdu teikiamos internetu naudojant įvairias komunikacijos programėles, tokias kaip: Skype, Zoom, FaceTime ir kt.

Psichologo / psichoterapeuto konsultacijos nuotoliniu būdu turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau atlikti tyrimai patvirtina, jog tokios konsultacijos yra veiksmingos ir gali padėti sprendžiant psichologinius sunkumus.

Kokie yra nuotolinės psichologo / psichoterapeuto konsultacijos privalumai?

 • Lankstumas. Nuotoliniu būdu teikiama konsultacija gali padėti, kuomet nėra galimybės lankytis konsultacijoje susitinkant gyvai dėl fizinės negalios ar kitų priežasčių (pvz.: karantino) ir galima sulaukti psichologo / psichoterapeuto pagalbos savo namuose.
 • Veiksmingumas. Nustatyta, jog psichologo / psichoterapeuto nuotolinės konsultacijos yra beveik tiek pat veiksmingos, kiek ir tradicinės, gyvai vykstančios konsultacijos.
 • Profesionalumas. Psichologo / psichoterapeuto konsultacijos nuotoliniu būdu yra profesionalios, nes jas teikia tie patys specialistai, kartu užtikrinant konsultacijų kokybę bei konfidencialumą.

Kai kurie žmonės bendraudami internetu jaučiasi saugesni nei gyvai vykstančiose konsultacijose. Todėl jie greičiau ir laisviau gali pasidalinti sunkiais, jiems svarbiais, asmeniniais išgyvenimais (o kitiems gali būti priešingai). Pavyzdžiui, asmenims, kurie turi socialinį nerimą ir bendravimo sunkumų, gali būti lengviau dalyvauti konsultacijoje nuotoliniu būdu.

Kokie yra nuotolinės psichologo / psichoterapeuto konsultacijos trūkumai?

 • Neverbalinio bendravimo trūkumas. Kadangi bendraujame ne tik žodžiais, bet ir savo kūnu, vienas iš nuotolinių konsultacijų iššūkių – neverbalinio bendravimo trūkumas. Konsultacijoms vykstant telefonu ar elektroniniu paštu nei klientas, nei psichologas / psichoterapeutas nemato vienas kito kūno, veido išraiškų, kurios yra svarbios geresniam vienas kito supratimui. Video konsultacijos metu, priklausomai nuo ryšio, turimos video ir garso įrangos kokybės gali būti apsunkintas veido išraiškos, balso tono, emocijų ir kitų svarbių detalių pastebėjimas.
 • Ryšio problemos. Nuotolinių konsultacijų kokybė iš dalies priklauso nuo teikiamo telefono ar interneto ryšio. Telefono ar interneto sutrikimai gali neigiamai paveikti konsultacijos eigą bei vienas kito supratimą.
 • Konfidencialumas. Specialistai laikosi etikos normų ir užtikrina konfidencialumą, tačiau asmenims, kurie kreipiasi pagalbos, gali būti sunku atrasti tinkamą erdvę, kurioje jaustųsi saugūs ir žinotų, kad pokalbio nesiklauso kiti asmenys (pvz., šeimos nariai).
 • Netinka esant sunkiems psichikos sutrikimams. Nuotolinės psichologo / psichoterapeuto konsultacijos netaikomos esant savižudybės rizikai ar sudėtingiems psichikos sutrikimams. Tokiais atvejais būtina tiesioginė psichiatro konsultacija, kad būtų užtikrinta reikiama pagalba.

Kaip pasiruošti psichologo / psichoterapeuto konsultacijai nuotoliniu būdu?

 1. Pasirinkti elektroninę priemonę – telefoną, planšetę ar kompiuterį ir telefono arba interneto ryšį (priklausomai nuo konsultacijos būdo – el. paštu, telefonu ar video).
 2. Susitarti su specialistu tinkamą laiką ir suderinti konsultacijos priemonę (Skype, Zoom, FaceTime ir kt.).
 3. Pasirinkti saugią, ramią, tinkamai apšviestą vietą, kurioje konsultacijos metu kiti netrukdytų.
 4. Prieš konsultaciją įkrauti elektroninio prietaiso bateriją, išjungti visas nenaudojamas programas, įsitikinti, kad yra tinkamas telefono / interneto ryšys.

Nuotolinės psichologo / psichoterapeuto konsultacijos, neabejotinai, kelia įvairių iššūkių, tačiau juos įveikus jos gali tapti profesionalia, veiksminga pagalba, kai tiesioginės konsultacijos dėl tam tikrų aplinkybių yra neįmanomos.

 

 

Literatūros šaltiniai:

https://www.goodtherapy.org/blog/two-studies-explore-effectiveness-of-online-therapy-1106152
https://www.jmir.org/2009/2/e15/
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15228830802094429#.VI8vaCvF_hs
https://psychcentral.com/lib/why-online-psychotherapy-because-there-is-a-need/
https://www.verywellmind.com/advantages-and-disadvantages-of-online-therapy-2795225
https://exploringyourmind.com/5-benefits-of-choosing-an-online-therapist/
https://schools.au.reachout.com/articles/online-counselling-pros-and-cons
https://www.apa.org/monitor/2017/02/online-therapy