Image Alt

Šeimos Santykių Institutas

  /  Straipsniai   /  Tėčių depresija gimus kūdikiui

Tėčių depresija gimus kūdikiui

Psichiatrė-psichoterapeutė Roma Šerkšnienė

 

Nors visuomenės supratimas apie psichikos ligas, tokias kaip moterų pogimdyminė depresija, didėja, tačiau vyrų depresija kūdikiui gimus daug mažiau atpažįstamas reiškinys. Nustatyta, kad maždaug 25 proc. vyrų pirmaisiais metais po kūdikio gimimo patiria lengvus depresijos simptomus, o maždaug 10–12 proc. tėčių yra diagnozuojama depresija. Kartu tyrėjai perspėja, kad maždaug aštuoni iš dešimties vyrų nesikreips medicininės pagalbos, kol jų sutuoktinė ar partnerė neįtikins, kad būtina kreiptis.

Tyrimai taip pat perspėja, kad maždaug 3 iš 100 šeimų abu tėvai, motina ir tėvas, gali patirti pogimdyminę depresiją vienu metu. Tuo tarpu tinkamos ir savalaikės pagalbos nesuteikimas sergančiam depresija tėvui ar motinai gali sukelti skaudžių pasekmių, tokių kaip savižudybė, santykių šeimoje sunkumai ir / ar smurtas, nepakankama kūdikio priežiūra ar net apleidimas. Straipsnyje aptarsime vyrų depresijos po gimdymo priežastis, požymius, įtaką šeimai ir vaikų raidai bei pagalbos galimybes.

 

Kodėl vyrams sunku kreiptis pagalbos?

Įvairios apklausos ir tyrimai teigia, kad vyrai dažniau vengia medicininės priežiūros nei moterys. O ypač vyrai vengia kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos priežiūros specialistus, daugiausia dėl gėdos, kurią sužadina visuomenėje vyraujantys stereotipai, pavyzdžiui, kad psichologiniai sunkumai yra silpnumo požymis; tik moterys gali turėti sunkumų dėl emocijų; nėštumas ir gimdymas yra moteriška sritis, o vyrų darbas yra palaikyti savo moteris, nesvarbu, kokio stiprumo nerimą ar baimę jie taip pat jaučia.

Šios žinutės suaktyvina vyrišką stereotipą „apsaugoti, aprūpinti“, pamirštant, kad tėčiai turi ne tik palaikyti motinas, tačiau jiems taip pat reikia paramos. Todėl daugelis vyrų tai priima, kaip skatinimą išlikti stipriu ir nesiskųsti. Jei tikimasi, kad vyrai tapę tėčiais bus stiprūs ir palaikantys, tuomet, kas jie, jei suserga depresija? Šis klausimas neretai atima ryžtą vyrams kreiptis pagalbos į psichologą ar psichiatrą. Užsisklendę savyje tėčiai dažnai nesupranta, kad rūpintis kūdikiu nėra lengva ir kad kūdikių elgesys (pvz., dažnas prabudimas, verksmas) yra natūralus, susijęs su jų išgyvenimo instinktais. Ir kad tėčiai (ir mamos taip pat) gali pervargti ir / ar patirti nuotaikos pablogėjimo periodų. Taigi, daug vyrų, užuot kreipęsi pagalbos, kaltina save ir vengia išsakyti, kaip jaučiasi.

 

Veiksniai, didinantys depresijos riziką vyrams po kūdikio gimimo

Nustatyta, kad didesnė rizika patirti pogimdyminės depresijos epizodą yra vyrams, kurie yra jaunesni nei 25 metų bei gimus jų pirmam vaikui. Vienas iš pogimdyminės depresijos rizikos veiksnių yra vyrų partnerės psichinė sveikata; rizika, kad tėvas susirgs depresija po vaiko gimimo, yra daugiau nei penkis kartus didesnė, jei depresija serga vaiko mama ( ir priešingai, jei vyras serga pogimdymine depresija, didesnė tikimybė susirgti ir jo žmonai / partnerei). Didelės reikšmės turi jau iki vaiko gimimo buvę depresijos ir / ar nerimo sutrikimai.

Naujausi tyrimai atskleidė, kad tėčių hormonai taip pat kinta dar iki kūdikio gimimo. Pavyzdžiui, tėčių testosterono lygis sumažėja jų sutuoktinių / partnerių nėštumo metu, o estrogeno kiekis didėja nėštumo pabaigoje ir šie pokyčiai gal turėti įtakos depresijos vystymuisi.

Be fiziologinių pokyčių, tiek mamos, tiek tėčiai, gimus kūdikiui, susiduria su daugybe kitų pokyčių: keičiasi kasdienė rutina ir tenka prisitaikyti prie kūdikio režimo, atsiranda santykių pokyčiai, poros seksualinio gyvenimo pokyčiai, naujos pareigos, tenka tvarkytis su partnerio stresu bei padidėjusiais finansiniais rūpesčiais. Visi šie veiksniai gali kelti įtampą vyrams dėl padidėjusios atsakomybės. Tų pačių bei kitų sunkumų gali kilti ir moteriai, todėl poros santykiuose gali trūkti emocinės paramos ir padažnėti konfliktų. Šie sunkumai taip pat didina vyrui riziką susirgti depresija kūdikiui gimus.

Vyrų pogimdyminės depresijos tikimybę padidina darbo ir pajamų nestabilumas, neplanuotas nėštumas, menkas pasitenkinimas santykiais, informacijos apie nėštumą ir gimdymą trūkumas, mažesnė socialinė parama, miego trūkumas (pvz., dėl kūdikio padidinto dirglumo ir / ar nuolatinio verkimo) ir nerealūs tėvystės lūkesčiai, piktnaudžiavimas narkotikais ar priklausomybė nuo narkotikų bei alkoholio.

Vyrų pogimdyminės depresijos pikas yra nuo trijų iki šešių mėnesių po gimdymo. Kaip ir mamų pogimdyminė depresija, ji dažnai nediagnozuojama. Simptomai gali būti labai panašūs į kasdienį stresą gimus naujagimiui.

 

Vyrų pogimdyminės depresijos požymiai

Pogimdyminė depresija tėčiams gali pasireikšti skirtingais požymiais nei mamų. Siekiant atskirti nuo tėvystės streso, kuris gali būti sumažintas šalinant priežastis, pasitelkiant paramą ir įveikimo priemones ar melancholijos (liūdesio po gimdymo), kurios požymiai yra silpnesni ir praeina per porą savaičių, svarbu atkreipti dėmesį, jog simptomai užsitęsia daugiau nei dvi savaites ir yra sunkesni.

Simptomai gali būti:

 • baimė, sumišimas, bejėgiškumas ir netikrumas dėl ateities;
 • atsitraukimas / pasitraukimas nuo šeimos gyvenimo, darbo ir socialinių situacijų;
 • neryžtingumas;
 • esminiai mitybos įpročių pokyčiai;
 • kaltė, gėda ir abejonės savo tėvystės sugebėjimais;
 • sunku užmegzti ryšį su naujagimiu;
 • nusivylimas, irzlumas, cinizmas ir pyktis;
 • emocijų valdymo sunkumai ir dėl to padažnėję konfliktai;
 • padažnėję sunkiai valdomo pykčio protrūkiai ir / ar smurtinis elgesys artimoje aplinkoje;
 • netinkamas vaikų drausminimas (pvz., šūkavimas, grasinimas, vaiko menkinimas ar net fizinė agresija);
 • alkoholio ir narkotikų vartojimas;
 • miego pokyčiai (sunku užmigti, dažnas prabudimas);
 • fiziniai simptomai, tokie kaip virškinimo sutrikimai, apetito ir svorio pokyčiai, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, galvos skausmas, dantų skausmas ir pykinimas.

 

Kaip tėčių pogimdyminė depresija gali pakenkti jų santykiams

Pogimdyminė tėčių depresija gali neigiamai paveikti jų santykius su kūdikio mama, pavyzdžiui, vyras nutolti, nebeteikti emocinės bei fizinės paramos, gali padaugėti konfliktų ir priešiškumo poros santykiuose.

Depresija gali turėti įtakos tėvo santykiams su vaiku. Jie gali mažiau domėtis kūdikiu, rečiau žaisti ir bendrauti su juo ir / ar savo kitais vaikais bei atsiliepti apie juos neigiamai ar kaltinti dėl savo sunkumų. Jie gali mažiau dainuoti ir skaityti savo vaikams, tapti mažiau kantrūs ir gali juos griežčiau drausminti.

 

Tėvo depresijos įtaka vaiko raidai

Pogimdyminė tėčių depresija gali turėti įtakos jų vaiko raidai. Pavyzdžiui, nustatyta, kad tėčių depresija yra susijusi su jų vaikų emocinėmis, socialinėmis ir elgesio problemomis, taip pat su vaikų raidos vėlavimu. Šios sąsajos stipresnės, kai tėvas patiria depresiją dar motinos nėštumo metu ir ji tęsiasi po gimdymo, depresijos simptomai yra ypač sunkūs. Taip pat vaikai daug dažniau patiria elgesio, emocijų ir kitų psichikos sveikatos ar raidos sutrikimų, kai mama taip pat turi psichikos sveikatos problemų.

 

Kaip padėti?

Tėvų pogimdyminė depresija iš esmės yra toks pat sutrikimas kaip ir mamų pogimdyminė depresija. Rekomenduojama pradėti kuo ankstyvesnėje stadijoje. Šiuo metu gydymo galimybės yra tokios pačios, kaip ir motinoms, kurioms taikoma psichoterapija ir / ar gydymas psichotropiniais vaistais. Poros konsultacijos / psichoterapija taip pat gali būti naudingos.

Svarbiausia! Tėčiai turėtų kuo anksčiau išsakyti, kaip jaučiasi, o žmonos / partnerės (ir kiti artimi asmenys) skatinti juos kreiptis pagalbos. Tai ne Jūsų kaltė, kad patiriate tokią būseną. Pogimdyminė depresija yra sutrikimas – ją galima ir reikia gydyti.