Image Alt

Šeimos Santykių Institutas

  /  Naujienos   /  Mes skiriamės: kaip ir ką pasakyti savo tėvams?

Mes skiriamės: kaip ir ką pasakyti savo tėvams?

Psichiatrė-psichoterapeutė Roma Šerkšnienė

 

Daug patarimų, kaip pasakyti vaikams apie skyrybas, bet kaip pasakyti tėvams? Daugeliui porų pasakymas savo tėvams apie skyrybas kelia panašią įtampą, kaip ir pasakymas savo vaikams.

Daugybė tyrimų parodė tėvų ir vaikų santykių svarbą vaikų ir paauglių gerovei. Daugėja tyrimų, kurie pabrėžia senelių ir anūkų santykių svarbą vaikų prisitaikymui po skyrybų.

Galima tikėtis, kad dauguma tėvų palaikys savo vaikus ir pasiūlys paramą. Tačiau ne visada. Pasitaiko, kad tėvai ne tik nepalaiko savo suaugusio vaiko sprendimo, bet ir susivienija su marčia ar žentu prieš savo sūnų ar dukrą. Žinoma, šie atvejai daugiau išimtis, bet ir tuomet šie tėvai yra susirūpinę dėl savo vaiko bei anūkų ateities.

Poros teigia, kad baiminasi pasakyti tėvams apie skyrybas, nes:

 • nenori nuvilti savo tėvų,
 • jaučia laužantys šeimos tradicijas,
 • atrodo, kad nebegalės su visa šeima dalyvauti tėvams svarbiomis progomis ir šventėmis,
 • nuogąstauja, kad tėvai vėl pradės reguliuoti gyvenimą,
 • atstums ir nesuteiks reikalingos paramos,
 • priekaištaus („Aš tau taip ir sakiau!“) ar kaltins,
 • reikalaus pasakyti detalias priežastis.

Suaugę vaikai neprivalo pasakoti savo tėvams visų savo gyvenimo poroje detalių. Pakanka nurodyti skyrybų priežastį (tačiau patartina vengti tiek kito iš sutuoktinių ar partnerių, tiek ir savęs kaltinimo). Tuomet tėvams gali būti lengviau suprasti ir paremti jų suaugusio vaiko sprendimą. Tėvai gali nerimauti dėl savo dukters ar sūnaus bei anūkų ateities, todėl naudinga pasidalinti savo ateities planais, o esant reikalui, paprašyti pagalbos. Pasidalijimas savo mintimis, kaip numatoma toliau gyventi, padės tėvams suprasti, kad jų vaikas yra apsvarstęs savo ateities perspektyvą. Žinoma, kad daugelis tėvų nerimaus, gal net mėgins atkalbėti nuo skyrybų ar ragins „pabandyti dar kartą“ ar „išsiaiškinti“, pasisiūlys patys pasikalbėti su marčia ar žentu. O ypač, jeigu skyrybas inicijavo ne jų vaikas. Patartina stabdyti tokias tėvų iniciatyvas, nes tėvų nerimas ir rūpestis nėra pagrindas likti nelaiminguose santykiuose.

Tokiu atveju geriau tėvams pasakyti, kad:

 • šis sprendimas yra gerai apsvarstytas,
 • visos galimybės šioje santuokoje jau išbandytos;
 • atsiprašote, jeigu juos nuvylėte, tačiau jums reikia, kad jie gerbtų ir palaikytų jūsų sprendimą,
 • su kitu iš sutuoktinių esate apsvarstę, kaip rūpinsitės vaikais po skyrybų (jeigu turite vaikų),
 • tėvai galės bendrauti su jūsų buvusiu sutuoktiniu (-e).

Ko galite tikėtis ar paprašyti savo tėvų? Tėvai gali nežinoti, kaip padėti tokią krizę išgyvenančiam savo suaugusiam vaikui.

Galite jiems pasakyti, kad dabar, šiuo labai įtemptu jūsų gyvenimo laikotarpiu, jums labai reikės jų emocinės paramos ir, kad jums labai svarbu, jog tėvai palaikytų jūs abu (ir jūsų buvusį (-ia) vyrą / žmoną), nestodami nei į vieną pusę ir lanksčiai vertindami naują šeimos situaciją. Suprantama, kad tėvai dėl vaiko skyrybų gali pykti, o kartais gali net mėginti apkaltinti marčią ar žentą. Tokiu atveju, o ypač jeigu yra vaikų, svarbu tėvams priminti, kad buvęs (-i) vyras ir žmona, yra vienas iš jų anūkų tėvų. Ir kad jums svarbu, kad santykiai tęstųsi, nes jūsų vaikų gyvenime bus daug progų, kai abi šeimos susitiks. Priešiški santykiai ne tik apsunkins jūsų gyvenimą, bet ir jūsų vaikų, jų anūkų.

Paprašykite savo tėvų, kad iškilus konfliktui tarp jūsų tėvų ir buvusio žento / marčios (o jei patys jame dalyvaujate, tuomet įsitikinkite), kad jame jūsų vaikai (anūkai) nedalyvauja. Kitaip tariant, sudėtingas problemas reikia aptarti, kai vaikų / anūkų nėra šalia, ir nereikalauti, kad anūkai už senelius neštų žinutes tėvams ir pan.

Kartais dėl su skyrybomis kylančių pokyčių (pvz., turto dalybų, būsto keitimo) gali būti finansinių sunkumų, todėl gali prireikti finansinės pagalbos iš tėvų. Pakalbėkite su jais apie tai.

Patikinkite, kad tikrai suprantate, jog jūsų tėvai nerimauja dėl jūsų ir dėl savo anūkų ateities, tačiau paprašykite palaikyti ir suprasti, nes jų vaidmuo šiame jūsų šeimos pokyčių laikotarpyje yra kaip niekada svarbus. Nes, tyrimai parodė, kad seneliai gali atlikti svarbų vaidmenį mažinant tėvų skyrybų poveikį anūkams. Nustatyta, kad anūkų ir senelių santykių kokybė teigiamai siejasi su anūkų gerove, o lyginant su anūkais neišsiskyrusiose šeimose, labai geri santykiai su seneliais buvo ypač vertingi anūkams, kurių tėvai išsiskyrę. Be to, buvo nustatyta, kad vaikų prisitaikymui po skyrybų padeda geri santykiai ne tik su motinos, bet ir su tėvo seneliais. Vadinasi, senelių vaidmuo gali būti ypač svarbus padedant šeimai persitvarkyti po skyrybų ir prisitaikyti. Kadangi jūsų vaikams šis laikotarpis gali būti painus tiek emociškai, tiek praktiškai ir prisitaikant prie naujos gyvenimo ir bendravimo tvarkos, jūsų abiejų (jūsų buvusios (-io) žmonos / vyro) tėvai (seneliai) gali paremti anūkus suteikdami jiems ramią aplinką, laikydamiesi rutinos, pvz., valgymo ir miego, bei užtikrindami, kad jų namai yra vieta, kurioje ramiai ir pagarbiai bendraujama. Paprašykite konkrečios pagalbos, pavyzdžiui, padėti ruošti namų darbus arba kiekvieną savaitę konkrečią dieną pasiimti iš darželio / mokyklos.

Patikinkite savo tėvus, kad jų anūkai jausis saugiai ir noriai bendraus su seneliais, jeigu po skyrybų, seneliai ir toliau darys tai, ką mėgsta daryti kartu su anūkais – pavyzdžiui, žais stalo žaidimus, eis į kiną, kartu paruoš mėgstamų valgių ir pan. Vaikams labai padės, jeigu seneliai visada pagarbiai kalbės apie abu savo anūko tėvus ir gebės išklausyti savo anūkų mintis, jausmus ir baimes be neigiamų komentarų apie jų tėvus, o tiesiog juos paguos.

Prisiminkite patys ir priminkite savo tėvams, kad yra gerų dalykų, kurių skyrybos nepaveikė, pavyzdžiui, „Visi laukiame Tado / Justės pasirodymo koncerte kitą mėnesį“.

Pasakykite savo tėvams, kad šiuo laikotarpiu svarbiausia sutelkti visas pastangas, kad padėti vaikams ir anūkams lengviau išgyventi pokyčius ir palaikyti gerus santykius su abiem savo tėvais bei seneliais.

 

 

Parengta įgyvendinant LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą “Paslaugos ir pagalbos priemonės vaikams ir šeimoms, išgyvenančioms skyrybas”.