Projekto „Paslaugos ir pagalbos priemonės vaikams ir šeimoms, išgyvenančioms aukšto konflikto lygio skyrybas” rezultatai
2024 m. įgyvendinome Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Paslaugos ir pagalbos priemonės vaikams ir šeimoms, išgyvenančioms aukšto konflikto lygio skyrybas“.
Projektu siekta mažinti neigiamą konfliktų, kylančių tarp tėvų skyrybų metu ir nutraukus santuoką, poveikį vaikams teikiant kokybiškas paslaugas ir taikant pagalbos priemones, padėsiančias šeimoms, išgyvenančioms aukšto konflikto skyrybas, spręsti ginčus dėl vaikų.
Projekte buvo dirbama ir su vaikais, ir su tėvais. Viso projekto veiklose dalyvavo – 50 asmenų, išgyvenančių aukšto konflikto lygio skyrybas (20 asm. vaikų; 30 asm. suaugusieji).
Projekto įgyvendinimo metu pasiekti rezultatai:
- Teikta paslauga – vaikui bendrauti su kartu negyvenančiu vienu iš tėvų draugiškoje ir emociškai saugioje erdvėje;
- Teikta pagalba tėvams susitariant dėl bendravimo su vaiku ir lygiaverčio rūpinimosi juo pagal API modelį – tėvų konsultavimas (30 val.);
- Bendratėvystės įgūdžių stiprinimo grupių metu buvo didinamas tėvų supratimas apie tėvų konfliktų skyrybų ar po skyrybų poveikį vaikams, tėvų ir vaikų reakcijas po skyrybų, vaiko poreikius po skyrybų – API modelis (įvyko 1 grupė; viso 10 asm.);
- Įgūdžių stiprinimo grupės, skirtos vaikams, išgyvenantiems skyrybas, metu buvo stiprinami vaikų emocijų ir streso valdymo įgūdžiai, bendravimo ir problemų sprendimo įgūdžiai. Grupė prisidėjo prie vaikų, išgyvenančių skyrybas, atsparumo didinimo ir geresnio prisitaikymo mokykloje bei santykiuose su bendraamžiais – API modelis (įvyko 1 grupė; viso 7 asm.);
- Teiktos individualios psichologo konsultacijos vaikams ir tėvams (suteikta – 390 val. konsultacijų 48-iems asmenims);
- Parengtas ir išleistas leidinys apie bendratėvystę „Tėvystė po skyrybų / Vaidmenų pokyčiai ir iššūkiai, su kuriais susidursite” (200 vnt.).
- Augo visuomenės supratimas apie tėvų lygiavertį vaidmenį ir rūpinimąsi vaiku (bendratėvystė) po skyrybų ar atsiskyrimo – parengti ir viešinti 2 vnt. straipsniai – „Vaikų jausmai skyrybų metu“; „Šeimos mediacija: pagalba užtikrinant vaiko teisę į šeimą po skyrybų”).
Projekte dirbant su šeimomis, išgyvenančiomis aukšto konflikto skyrybas, taikyta Šeimos santykių instituto (toliau – ŠSI) sukurtas modelis / parengta metodika, kurios efektyvumas patvirtintas (2014 m. ŠSI sukurtas ankstyvojo atpažinimo, prevencijos ir intervencijos (API) modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas ar atsiskyrimą). Įgyvendinant projektą buvo skiriamas dėmesys visuomenės požiūrio keitimui.
Projekto įgyvendinimui skirta (34 000 Eur.) ir panaudota lėšų suma – 33 063,67 Eur.