Image Alt

Šeimos Santykių Institutas

  /  Straipsniai   /  Kas svarbu kuriant sveikus santykius?

Kas svarbu kuriant sveikus santykius?

Psichiatrė-psichoterapeutė Roma Šerkšnienė

 

Praktikoje dažnai tenka konsultuoti įskaudintus, artimais santykiais nusivylusius klientus. Vieni iš jų mėgina atstatyti savo tarpusavio santykius ir klausia, ar po išgyventos neigiamos santykių patirties yra įmanoma juos atkurti iš naujo? Kiti jau yra nutraukę santykius ir teiraujasi, ar yra įmanoma sukurti naujus, tačiau sveikus santykius.

Tyrimai ir praktika rodo, kad yra įmanoma atsigauti ir sustiprinti santykius tiems, kurie yra patyrę daugybę aršių konfliktų ar net situacinį smurtą, o taip pat yra įmanoma atsigauti po patirtų traumų santykiuose ir sukurti naujus sveikus artimus santykius.

Sveikų santykių atpažinimas yra vienas iš būdų, kaip galime padėti sau kuo anksčiau atpažinti ir išvengti nesveikų santykių.

Porų, kurios jaučia emocinę laisvę ir darną santykiuose, elgesys atspindi saugumą, pasitikėjimą, pagarbą ir lygybę. Partneriai atvirai bendrauja ir išsako tai, ką galvoja ir jaučia, nes pasitiki vienas kitu ir jaučiasi saugūs. Jie teikia pirmenybę tarpusavio ryšiui ir siekia jį puoselėti įvairiais būdais. Nuoširdaus susidomėjimo vienas kitu rodymas ir vienas kito palaikymas, siekis nuraminti ar pradžiuginti vienas kitą, teikti paramą ištikus rūpesčiams yra paprasti kasdieniai veiksmai, kuriuos poros atlieka, kad sustiprintų savo santykius. Kasdienes patirtis, tokias kaip valgio gaminimas, indų plovimas ar skalbinių lyginimas, filmo žiūrėjimas ar arbatos gėrimas kartu, kai užmiega vaikai, darnios poros priima kaip galimybę užmegzti gilesnį ryšį. Tai gali būti akimirkos, skirtos papasakoti kaip praėjo diena, pasikalbėti apie savo tikslus ar atostogų planus arba tiesiog pasidomėti, kaip jaučiasi kitas ir papasakoti apie savo išgyvenimus, užuot tyliai naršius telefonus. Sveikuose santykiuose partneriai renkasi, kaip jiems leisti kasdienį laiką ir mėgaujasi kiekviena galimybe pabūti kartu.

Emocijų reguliavimas yra pagrindas sveikiems santykiams sukurti. Partneriai, kurie geba reguliuoti emocijas, sukuria saugią erdvę vienas kito mintims ir jausmams – abu partneriai jaučiasi saugūs santykiuose. Šis saugumas jaučiamas jų bendravime, kūno kalboje ir emocinėje būsenoje. Tokiuose santykiuose sukuriamas bendras emocijų reguliavimas – kai partneriai mato ir girdi vienas kito jausmus ir patirtį. Tai suteikia abiem partneriams nusiraminimo ir saugumo.

Sveikus santykius padeda palaikyti poros supratimas, kad po įvairių nesutarimų, neramumų ar patirtos įtampos tiek tarpusavyje, tiek išorinėje aplinkoje reikia rūpintis santykiais ir stiprinti tarpusavio ryšį. Šis supratimas padeda partneriams po konfliktų (kad ir kaip sunku ar nemalonu būtų) ramiai aptarti, kas įvyko, kartu ieškoti būdų, kaip galima išeiti iš konflikto aklavietės, ir tartis, kaip jie galėtų padėti vienas kitam ramiau spręsti kylančius nesutarimus.

Kai kliūtys ir išorinė įtampa (darbe, eismo spūstyje ar pan.) paveikia vieną iš partnerių, kitas stengiasi parodyti, kad jam ar jai yra svarbu, kaip partneris jaučiasi. Todėl rodo nuoširdų susidomėjimą partnerio rūpesčiais, išreiškia rūpestį dėl savijautos, siekia palaikyti ir stengiasi niekada nedaryti ir nesakyti nieko, dėl ko partneris (-ė) gali pasijusti nereikšmingas (-a) ar vienišas (-a).

Darnios poros ne tik tikisi ir sulaukia paramos bei paguodos vienas iš kito, tačiau kiekvienas iš partnerių ieško ir kitų būdų, kaip sureguliuoti savo emocinę būseną, kai streso lygis išauga. Pavyzdžiui, praktikuoja jogą ar meditaciją, sportuoja, klausosi muzikos, turi pomėgių (fotografuoja ar pan.).

Pora gali ginčytis ar nesutarti, tačiau jie nėra nepagarbūs ar nuolat priešiški bei neigiamai nusistatę vienas kito atžvilgiu:

  • nepravardžiuoja ir nemenkina vienas kito,
  • nemėto ir nedaužo daiktų,
  • nėra fizinio smurto,
  • nei vienas nebando rodyti galios ar kontroliuoti kito.

Nesveiki artimi santykiai ir smurtas pasižymi prievarta, izoliacija, kaltinimu ir vienpuse galia. Prievartą patiriantis partneris jaučia, kad nėra abipusio dalijimosi emocijomis, norais ir poreikiais. Prievartą patyręs partneris gali jausti, kad norėdamas ištrūkti iš tokių santykių, turi imtis kraštutinių veiksmų, nes nesijaučia saugiai.

 

 

Skaitykite kitus straipsnius šia tema:

Emocinių kompetencijų reikšmė poros santykiuose

 

Apie situacinį smurtą, kai partneriams trūksta konfliktų sprendimo įgūdžių

Pakartotiniai artimi santykiai: kaip atsigauti, kad skausminga patirtis netrukdytų naujam ryšiui?

 

Kviečiame dalyvauti ir būti aktyviais socialinės kampanijos dalyviais.

Daugiau informacijos apie socialinę kampaniją tel. +37069823995 arba el. p. pagalba@ssinstitut.lt