Image Alt

Šeimos Santykių Institutas

  /  Straipsniai   /  Apie situacinį smurtą, kai partneriams trūksta konfliktų sprendimo įgūdžių

Apie situacinį smurtą, kai partneriams trūksta konfliktų sprendimo įgūdžių

Psichiatrė-psichoterapeutė Roma Šerkšnienė

 

Smurtas artimoje aplinkoje suprantamas kaip bet koks fizinis, seksualinis, žodinis, emocinis, ekonominis smurtas, kai smurtiniai veiksmai yra padaromi esant santykiams tarp partnerių arba buvusių partnerių, nepaisant to ar tokie santykiai yra (buvo) formalizuoti, taip pat tarp pirmos eilės giminų (vaikų ir tėvų), antros eilės giminų (anūkų, senelių, brolių, seserų).

Vieno iš partnerių galios demonstravimas ir nuolatinė kito kontrolė yra specialūs bruožai, kurie padeda smurto artimoje aplinkoje apraiškas išskirti iš kitų. Jeigu patiriate smurtą artimoje aplinkoje ar esate stebėtojas, tokiu atveju būtina kreiptis pagalbos. Smurtas nesiliauja savaime. Ieškokite būdų smurtui sustabdyti. Lietuvoje yra įvairių organizacijų (nevyriausybinės organizacijos, valstybinės įstaigos), kurios gali: suteikti reikiamos informacijos; suteikti psichologinę ir teisinę pagalbą nukentėjusiajam nuo smurto; padėti smurtaujančiam keisti destruktyvų elgesį. Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Jei manote, kad yra tiesioginis fizinis pavojus asmens gyvybei ar sveikatai ir kad bus padaryta fizinė žala, nedelsdami kreipkitės į policiją.

Jei įtariate, kad yra tarpusavyje smurtaujama, nors vienas arba abu partneriai tai neigia, pasiūlykite jiems tai spręsti.

Apie sisteminį smurtą yra daug rašoma, nurodoma, kaip atpažinti ir kur kreiptis pagalbos. Tačiau apie kitas smurto apraiškas, tokias, kaip situacinis smurtas (kai partneriai konfliktus ir nesutarimus sprendžia įžeidinėjant ar skaudinant vienas kitą įvairiais būdais), rašoma mažiau ir nepakanka informacijos, kaip atpažinti ir spręsti.

Situacinis poros smurtas: smurtas be tikslo kontroliuoti smurtą patiriantį asmenį. Paprastai ši smurto forma kyla iš pykčio ir nusivylimo, o kartais prilyginama smurtui „šios akimirkos įkarštyje“. Situacinis smurtas dažniausiai pasitaiko porose, kurioms trūksta konfliktų sprendimo įgūdžių. Paprastai abu partneriai gailisi, supranta smurto poveikį ir išgyvena kaltę po audringo konflikto. Tokiu atveju pora turėtų kreiptis pagalbai (psichologinei, psichoterapinei, įgūdžių stiprinimo ir kt.) bei ugdyti ir / ar stiprinti konfliktų valdymo ir problemų sprendimo įgūdžius.

Jei manote, kad jums ir jūsų partneriui ne visus konfliktus pavyksta spręsti taikiai, bei nerimaujate, kad kyla situacinio smurto pavojus, tuomet teks įdėti daugiau pastangų, kad šio pavojaus išvengti. Kai konfliktas jūsų santykiuose paaštrėja:

  • Mokykitės atpažinti savo emocijų stiprumą ir stenkitės nusiraminti. Tai pirmas žingsnis į konfliktų reguliavimą. Stebėkite savo kūno pojūčius: širdies plakimą, kvėpavimo dažnį. Patikrinkite pulsą, ar jis pavyzdžiui, siekia 90 dūžių per minutę ar daugiau? Jei taip, padarykite pertrauką ir pasakykite partneriui, kad einate nusiraminti. Pabandykite giliai kvėpuoti, pavyzdžiui, 10–15 kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Arba eikite pasivaikščioti. Kai esate apimti stiprių jausmų, tokioje būsenoje jūs tiesiog negalite prasmingai bendrauti su savo partneriu. Duokite sau laiko nusiraminti.
  • Vadovaukitės nuostata, kad jūsų santykiai yra svarbūs ir mažinkite priešiškumą. Situacinis smurtas atsiranda, kai partneriai konflikto metu vienas kitą identifikuoja kaip priešą. Tai netinkama strategija, nes su priešu kovojama iki pergalės – o tai reiškia, kad konfliktas gali tęstis ilgai ir naudojamos priemonės gali būti įvairios (net ir fizinis smurtas). Taigi, realybė tokia, kad priešu gali tapti pats smurtas. Kai atsiranda nesutarimas ir pradedate neigiamai galvoti apie savo partnerį (pavyzdžiui, jis niekada man nepadeda; ji kaip visada nenusileis ir tik aiškins), atminkite, kad visada galite šias mintis valdyti ir neleisti joms paveikti jūsų tarpusavio santykių. Nes kitu atveju, prasideda santykių aiškinimasis ir konfliktas jau nebesprendžiamas. Nustačius, kad jūs turite bendrą priešą – destruktyvų elgesį konflikto metu ar smurtą, galite labiau susiderinti ir vieningai siekti taikaus konflikto sprendimo.
  • Mokykitės ir siekite kuo geriau spręsti nesutarimus. Savo poelgių apmąstymas ir elgesio (teiginių ar veiksmų) koregavimas, kuris padeda valdyti negatyvumą ir priešiškumą (neleidžiant negatyvumui išaugti nekontroliuojamai), yra labai reikšmingas porų įgūdis. O įgūdžių galima išmokti. Tačiau naudinga prisiminti, kad nuolat praktikuojant prastą konfliktų valdymą, tai gali tapti nuolatiniu santykiams kenksmingu įgūdžiu. Todėl yra svarbu apmąstyti ir ieškoti, ką galima pakeisti, kad konfliktai taptų lengviau sprendžiami.

 

Situacinį smurtą įmanoma suvaldyti. Tai prasideda nuo sąmoningumo, o jam palaikyti reikia dėmesio, pastangų ir veiksmų. Atkreipti dėmesį. Prašyti pagalbos. Reaguoti ir padėti.

 

Skaitykite kitus straipsnius šia tema:

Kas svarbu kuriant sveikus santykius?

Emocinių kompetencijų reikšmė poros santykiuose

 

Pakartotiniai artimi santykiai: kaip atsigauti, kad skausminga patirtis netrukdytų naujam ryšiui?

Kviečiame dalyvauti ir būti aktyviais socialinės kampanijos dalyviais.

Daugiau informacijos apie socialinę kampaniją tel. +37069823995 arba el. p. pagalba@ssinstitut.lt

 

Daugiau apie sveikų santykių kūrimą ir smurto artimoje aplinkoje prevenciją: 

Kas yra sveiki santykiai?